fbpx

+48 608 607 850
+48 22 490 35 28

info@diatta.pl

Jak zacząć dietę?

[vc_row][vc_column][vc_column_text el_class=””]

Rozpoczęcie odchudzania to także rozpoczęcie wielu zmian. Dieta wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych, wygospodarowaniem czasu na przygotowywanie posiłków i treningów, lecz co najważniejsze – konsekwencją w działaniu. Wszelkie zmiany w życiu nie są łatwe, jednak jak powszechnie wiadomo – najtrudniej jest zacząć. Tak jest również w przypadku przejścia na dietę. Z czasem nowe nawyki utrwalają się, z każdym dniem przychodzą łatwiej, aż w końcu stają się codziennością. 

Jak zacząć dietę? 

Warto pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie wprowadzać z dnia na dzień restrykcyjnej diety. Ograniczanie posiłków do minimum może wiązać się z szybkim efektem jo-jo oraz złym samopoczuciem i zmęczeniem, a w efekcie powrotem do poprzednich błędów w odżywianiu. Odchudzanie powinno zacząć się bez pośpiechu, szczególnie jeśli zależy nam na długotrwałych efektach. Cały proces odchudzania powinien odbywać się stopniowo. Eliminowanie wszelkich złych nawyków żywieniowych, a także nauka doboru odpowiednich produktów i optymalizacja proporcji wartości odżywczych wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i wytrwałości.

Odchudzanie powinno zacząć się od określenia konkretnego celu. Powinien być on mierzalny, konkretny i możliwy do zrealizowania. Znacznie łatwiej jest rozpoczynać swoją walkę z nadmiarem kilogramów jeśli wiemy, czego możemy spodziewać się po określonym czasie. Wyznaczenie celu bez wątpienia motywuje do utrzymywania się w swoim postanowieniu. Warto również zastanowić się nad powodem, dla którego postanowiliśmy przejść na dietę – czy to kwestie zdrowotne czy wizualne – należy uzasadnić swój cel.

Znaczącym aspektem podczas rozpoczynania odchudzania jest również zadbanie o motywację. I choć sam powód chęci zmiany czy wyznaczenie oczekiwań może stanowić najsilniejszą motywację, tak warto także wprowadzić kilka elementów do swojego codziennego życia, które z pewnością dodatkowo pomogą osiągnąć cel. Dodatkowo motywuje:

  • planowanie posiłków z wyprzedzeniem – w tym robienie listy zakupów i przygotowywanie posiłków dzień wcześniej; pomaga to unikać podjadania w ciągu dnia, a także zminimalizować ryzyko poczucia głodu,
  • wprowadzenie aktywności fizycznej,
  • stałe monitorowanie zmian – to nie tylko dodatkowa dawka motywacji; prowadzenie dzienniczka pozwala także na szybką reakcję w przypadku zbyt szybkich lub zbyt wolnych efektów.

Jaką dietę wybrać? 

Dieta, aby mogła być w pełni efektywna, powinna być dopasowana do indywidualnych możliwości organizmu i jego potrzeb. Dobór produktów powinien być uzależniony nie tylko od płci, wzrostu i wagi, lecz również stanu zdrowia, kondycji i codziennych aktywności. Kluczową kwestią jest odpowiedni bilans kaloryczny i proporcje białek, węglowodanów i tłuszczy. Warto jednak również zwrócić uwagę na ilość posiłków i dopasować ją do ilości czasu jaką możemy przeznaczyć na ich przygotowanie.

Podsumowując, przejście na dietę wymaga wielu poświęceń i cierpliwości, nie oznacza jednak wywrócenia życia do góry nogami. Zbilansowana, wartościowa dieta i dopasowane ćwiczenia, w połączeniu z odpowiednią dawką motywacji z pewnością przyniosą pożądane efekty.  W naszej ofercie mamy dietę leczniczą i dietę niskokaloryczną.