Z każdym rokiem spożywamy coraz większą ilość oliwy z oliwek. Jest to spowodowane m.in. pozytywnymi rekomendacjami lekarzy i dietetyków, którzy uznają ją za tłuszcz nie tylko bezpieczny dla naszego organizmu, ale co najważniejsze zdrowy i bardzo wartościowy. Ale czy każda oliwa z oliwek to produkt oferujący nam identyczne wartości odżywcze? Czym kierować się wybierając oliwę z oliwek i jak posługiwać się nią w kuchni, żeby przygotowywane dania były smaczne i wartościowe?
Drzewa oliwne były uprawiane już w czasach starożytnych. Początkowo uprawiano je przede wszystkim we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego. Największym producentem oliwy z oliwek była wówczas Grecja. Następnie drzewa oliwne zaczęto uprawiać w starożytnej Italii, Prowansji i na Półwyspie Iberyjskim.
Współcześnie drzewa oliwne uprawiane są nie tylko w Grecji, ale Grecka oliwa z oliwek wciąż pozostaje jedną z tych, którą cenimy najbardziej ze względu na jej smak i aromat.
Rodzaje oliwy z oliwek
W sprzedaży dostępnych jest klika rodzajów oliwy z oliwek. To:
- oliwa extra virgin,
- oliwa virgin,
- oliwa lampante,
- oliwa z wytłoczyn oliwnych.
Oliwa extra virgin to produkt najwyższej jakości. Uzyskuje się ją z pierwszego tłoczenia na zimno, dzięki czemu jest tłuszczem całkowicie naturalnym. Ma zielonkawy kolor i charakteryzuje się gęstą konsystencją. Spośród innych typów oliwy z oliwek wyróżnia się także smakiem. Lekarze i dietetycy zalecają stosowanie oliwy extra virgin ze względów prozdrowotnych. Oliwy z oliwek extra vergin nie poleca się poddawać obróbce termicznej, w związku z czym najlepiej dodawać ją do sałatek na zimno.
Oliwa virgin to również produkt z pierwszego tłoczenia, ale od oliwy extra virgin różni się poziomem kwasowości. Jest to produkt trudnodostępny w polskich sklepach, a szkoda. Oliwa z oliwek virgin nadaje się powiem zarówno do podawania na zimno, jak i smażenia czy gotowania.
Oliwa lampante znana również jako olive oil to produkt składający się z rafinowanej oliwy z oliwek z dostatkiem oliwy z pierwszego tłoczenia. Jak powstaje oliwa typu lampante? Oliwa ta jest otrzymywana w wyniku chemicznej rafinacji oliwy, która ze względu na niską jakość nie może być zakwalifikowana jako oliwa extra verign. W wyniku rafinacji oliwa traci swój smak, zapach, a nawet kolor, przez co staje się całkowicie neutralna. Dodaje się do niej niewielką ilość oliwy z pierwszego tłoczenia, co nadaje produktowi finalnemu nieco smaku i aromatu. Oliwa lampante jest polecana do wszystkich potraw – zarówno tych na zimno, jak i tych wymagających krótkotrwałego smażenia czy gotowania.
Ostatnim typem oliwy z oliwek jest oliwa z wytłoczyn oliwnych nazywana olive di sansa lub olive pomace oil. Oliwę z wytłoczyn uzyskuje się przy użyciu substancji chemicznych z masy pozostałej z tłoczenia oliwek. Masa ta zawiera niewielką ilość oliwy, którą ekstrahuje się przy pomocy specjalnych rozpuszczalników w tzw. procesie winteryzacji. Uzyskana w ten sposób oliwa jest poddawana rafinacji. Jest to oliwa z oliwek najniższej jakości. Jej wykorzystanie zaleca się wyłącznie w przypadku dań wymagających krótkotrwałej obróbki termicznej – gotowania lub smażenia.
Wybierając oliwę z oliwek warto zwrócić uwagę na jej typ. To typ oliwy decyduje o tym, czy dany tłuszcz nadaje się do przygotowywania dań na ciepło czy też nie.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi dietami: dietą niskokaloryczną, dietą oczyszczającą, dietą śródziemnomorską, dietą montignaca, dietą leczniczą i dietą hashimoto.