fbpx

+48 608 607 850
+48 22 490 35 28

info@diatta.pl

Dieta bez mięsa – jak ją właściwie zbilansować?

Dieta bezmięsna cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Niestety, nie wszyscy pamiętamy o tym, że rezygnacja z dań mięsnych wymaga odpowiedniego zbilansowania codziennej diety i wzbogacenia jej w inne źródła białka oraz ważnych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Bardzo istotne w diecie bezmięsnej jest m.in. unikanie niedoborów żelaza, którego jednym z podstawowych źródeł w standardowej diecie człowieka jest właśnie mięso. Jak rozpocząć swoją przygodę z dietą wegetariańską i nie podupaść na zdrowiu?

Podstawowe zasady diety bezmięsnej

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle decydujemy się na rezygnację z mięsa i jego przetworów w codziennej diecie? Źródeł zainteresowania dietą roślinną w Polsce należy upatrywać zarówno w kwestiach etycznych, jak i kwestiach zdrowotnych. Po dietę wegetariańską szczególnie często sięgają osoby chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów oraz te, którym zależy na zachowaniu smukłej sylwetki. Diecie roślinnej przypisuje się bowiem nie tylko korzyści zdrowotne, ale również łatwość w utrzymaniu niższej masy ciała. Warto przy tym pamiętać, iż nieodpowiednio zbilansowana może być źródłem anemii, przyczyniać się do spadku naturalnej odporności organizmu i pogorszenia naszego samopoczucia.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiele osób rozpoczynających przygodę z dietą wegetariańską zapomina, że samo usunięcie z jadłospisu dań mięsnych to za mało. Co gorsza, może się okazać wręcz szkodliwe. Mięso jest źródłem istotnych dla naszego zdrowia składników odżywczych, makro i mikroelementów, a także witamin. Dania mięsne dostarczają nam żelazo, witaminy z grupy B oraz białko. Dlatego ich miejsce w diecie powinny zająć inne źródła tych niezbędnych związków. Tym bardziej, jeśli dieta wyklucza także produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak ryby czy jaja. Podstawową zasadą diety bezmięsnej jest więc przywrócenie równowagi dietetycznej organizmu poprzez zastąpienie wyeliminowanego mięsa produktami spożywczymi bogatymi w żelazo, witaminy z grupy B oraz białko. Co w takim razie powinno znaleźć się w diecie bez mięsa?  

Zamienniki mięsa

Jeśli wyeliminujemy z diety mięso, jednocześnie wciąż jedząc ryby nie narażamy się na problemy wynikające z niedoboru żelaza w diecie. Podobnie jest z cynkiem oraz witaminami z grupy B. Jeśli jednak nasza dieta zakłada również rezygnację z jedzenia ryb oraz produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na składniki będące ich zamiennikami (oczywiście pod względem dostarczania do organizmu ważnych składników odżywczych). Niedoborom żelaza zapobiegniemy sięgając po rośliny strączkowe, orzechy i pestki. Warto przy tym pamiętać, że także ziarna zbóż są źródłem żelaza oraz innych składników mineralnych, przy czym te drugie najlepiej przyswajają się dopiero po skiełowaniu lub sfermentowaniu. Obecny w rybach morskich jod dostarczają również produkty mleczne oraz sól jodowania. Jeśli jednak chcemy ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym staramy się wyeliminować z diety również mleko, potencjalne niedobory jodu powinniśmy suplementować. Służą temu suplementy zawierające glony i algi.

Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są również kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Standardowo ich źródłem są tłuste ryby morskie. Możemy je również znaleźć w nasionach i wyciskanych z nich olejach. W diecie wegetariańskiej i wegańskiej powinniśmy więc pamiętać o stosowaniu olejów z siemienia lnianego, siemienia konopnego, orzecha włoskiego, nasion chia czy rzepaku. Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych są oleje tłoczone na zimno.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą cateringu dla firm oraz cateringu dla żłobków i przedszkoli.